#2016-10-26 04:26:10 

Cudotwórca

Użytkownik

witam wszystkich mam sprawę niecierpiącą zwłoki. mianowicie, niedawno dowiedziałem się, że otrzymałem spadek po krewnym, którego mało znałem, a w zasadzie to prawie w ogóle nie znałem i z tego co się orientuję, to przedmiotem dziedziczenia jest dom, który jest mocno zadłużony. Czy ja muszę przyjąć spadek i czy będę musiał spłacać długi?
#2016-10-26 05:31:29 

Piramidka

Użytkownik

Witaj, powiem ci tylko tyle, że ja miałam podobny przypadek ze spadkiem, otóż mój dziadek, z którym nie utrzymywałam kontaktu, zostawił mi w spadku zadłużone mieszkanie i sporo długów. Oczywiście o tych długach dowiedziałam się przez przypadek i wtedy skorzystałam z rady prawnika i odrzuciłam spadek, a ponieważ nie mam dzieci to o nic nie musiałam się martwić. jednak mój brat odrzucił spadek, ale nikt go nie poinformował, że kodeks cywilny reguluje, iż w przypadku, gdy on odrzuca spadek, to w następnej kolejności dziedziczą jego dzieci, które w tamtym czasie mieszkały za granicą Noi niestety wtedy dopiero zaczęły się kłopot, bo dzieci brata nie odrzuciły spadku w terminie i potem musiały się nachodzić po sądach i wynajmować adwokata, żeby udowodnić, że nic nie wiedziały o śmierci spadkodawcy, a także o odrzuceniu spadku przez ich ojca, a co za tym idzie, o tym, że to one nabyły prawa spadkowe. Ale na szczescie wszystko dobrze się skończyło, sąd dał wiarę ich słowom i zeznaniom ich ojca i przyjął ich odrzucenie spadku. dlatego radzę cii, żebyś niczego nie przegapił i o wszystko zadbał. Pamietaj też o tym, że nawet jak masz nieletnie dzieci i sam odrzucisz spadek, to wtedy one dziedziczą, i to TY, jako ich prawny opiekun, musisz przed sądem rodzinnym odrzucić za nie spadek. Najlepiej w takiej sytuacji poradzić się prawnika.
#2016-10-26 06:32:15 

Liza

Użytkownik

Pyta Pan czy musi przyjąć spadek. otóż nie, nikt nie jest zmuszony do przyjęcia spadku, zwłaszcza jeśli jest on zadłużony. Każdy może odrzucić spadek, trzeba tylko pamiętać o złożeniu stosownych oświadczeń o odrzuceniu spadku w wyznaczonym ustawowo terminie, który wynosi 6 miesięcy. Bardzo istotny jest fakt, że jeśli nie wiedzieliśmy o śmierci spadkodawcy i o odziedziczeniu spadku, to wtedy czas na złożenie oświadczeń o odrzuceniu bądź przyjęciu spadku liczony jest od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o dziedziczeniu. Niech Pan pamięta, że niezłożenie stosownego oświadczenia o odrzuceniu spadku w wyznaczonym terminie, skutkuje tym, że spadek został przez Pana przyjęty. Wówczas jedyną szansą na odrzucenie spadku jest udowodnienie przed sądem, że nie miał Pan wiedzy o długach czy innych zobowiązaniach spadkowych, mówi o tym art. 1019 kodeksu cywilnego. Co ważne, oświadczenie o odrzuceniu spadku powinien Pan złożyć przed notariuszem bądź przed sądem. Nie musi Pan osobiście składać oświadczenia, może Pan dokonać tego przez pełnomocnika. Aby udzielić komuś pełnomocnictwa, musi się Pan udając do notariusza aby przy nim złożyć odpowiednie podpisy. Jest jeszcze inna możliwość złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku, a mianowicie może Pan wypełniony i podpisany przez Pana wniosek wysłać pocztą, a wtedy wazna jest data stempla pocztowego. O wszystkim dokładnie poinformuje Pana kancelaria prawna Łódź i okolice obsługująca, sprawy takie jak przyjęcie czy odrzucenie spadku, to tylko fragment jej działalności.
#2016-10-26 09:18:08 

Cudotwórca

Użytkownik

dobrze, że się dowiedziałem, iż nie muszę przyjmować tego spadku, jest to dla mnie bardzo ważne, ponieważ nie stać mnie, ani moich najbliższych na spłacanie długów krewnego z którym i tak nie utrzymywałem kontaktów, no i że nie muszę biegać po sądach, tylko mogę złożyć właściwe oświadczenie. dziekuje wszystkim za rady.
DODAJ ODPOWIEDŹ
Copyright 2015